Säg hej till oss!

Vi finns här, vi bryr oss och vi lever med våra kunder. Hör gärna av dig om du har en fråga eller ett ärende som du tror att vi kan hjälpa till med.

Varmt välkomna till oss på Södra Långgatan 5

Med ett lokalt ägande och en verksamhet koncentrerad till regionen är vi djupt rotade vid Kalmarsund. I det anrika Ludvigshuset vid Larmtorget står dörren till oss alltid öppen för dig som har en fråga, ett ärende eller bara vill säga hej. Hos oss finns alltid gott kaffe och goda råd.

Södra Långgatan 5, 392 32 Kalmar

- 0480-548 00
- info@sporrongeriksson.se

Sporrong & Eriksson, gruppbild på medarbetare

Våra medarbetare

Håkan Sporrong, auktoriserad revisor på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Håkan

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Uthållig, känslosam och stabil.
  • Motto?
    Behandla andra som du själv vill bli behandlad.
  • Favoritplats i världen?
    Rom och Italien naturligtvis!

Håkan Sporrong

Auktoriserad revisor

hakan@sporrongeriksson.se
Per Eriksson, auktoriserad revisor på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Per

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Ödmjuk, god lyssnare och energisk.
  • Motto?
    Det är i motvind en drake stiger.
  • Medtag till öde ö?
    Obegränsat med snus.

Per Eriksson

Auktoriserad revisor

per@sporrongeriksson.se
Helen Lengström, auktoriserad revisor på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Helen

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Driven, social och erfaren.
  • Medtag till öde ö?
    En båt!
  • Favoritplats i världen?
    Hemma! Men åker gärna till medelhavet.

Helen Lengström

Auktoriserad revisor

helen@sporrongeriksson.se
Viktor Fredriksson, auktoriserad revisor på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Viktor

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Gör mitt bästa.
  • Motto?
    Skåda inte given häst i munnen.
  • Favoritplats i världen?
    Där familjen är!

Viktor Fredriksson

Auktoriserad revisor

viktor@sporrongeriksson.se
Linda Wefling, revisionsmedarbetare på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Linda

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Noggrann, engagerad och pålitlig.
  • Motto?
    Döm aldrig någon på förhand.
  • Spirit animal?
    Uggla med lite inslag av hund.

Linda Wefling

Revisionsmedarbetare

linda@sporrongeriksson.se
Kerstin Erlandsson, auktoriserad redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Kerstin

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Nära till skratt.
  • Motto?
    Du klarar mer än du tror!
  • Medtag till öde ö?
    Tält, kniv och tändstål - eller måste jag välja en? Haha!

Kerstin Erlandsson

Auktoriserad redovisningskonsult

kerstin@sporrongeriksson.se
Sarah Bojfors, auktoriserad redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Sarah

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Social, omtänksam och ambitiös.
  • Motto?
    Försöka att alltid vara positiv!
  • Spirit animal?
    Jordekorren Piff!

Sarah Bojfors

Auktoriserad redovisningskonsult

sarah@sporrongeriksson.se
Erika Gardelin, auktoriserad redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Erika

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Glad (nästan jämt), social (alltid) och sjukt effektiv
  • Motto?
    Var snälla mot varandra!
  • Go-to-låt?
    Good Feeling - Flo Rida

Erika Gardelin

Auktoriserad redovisningskonsult

erika@sporrongeriksson.se
Gunilla Dahlberg, auktoriserad redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Gunilla

  • Beskriv dig själv med tre ord?
    Omtänksam, glad och innebandynörd.
  • Motto?
    Ingen är förmer än någon annan.
  • Välj en superkraft!
    Att kunna förutspå resultatet på Eurojackpot.

Gunilla Dahlberg

Auktoriserad redovisningskonsult

gunilla@sporrongeriksson.se
Malin Lindeborg Nilzen, redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Malin

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Målinriktad, lojal och lyssnare.
  • Motto?
    Var glad i onödan!
  • Medtag till öde ö?
    Råttfälla, tändstål och en stekpanna.

Malin Lindeborg Nilzen

Redovisningskonsult

malin@sporrongeriksson.se
Annie Nyblom, revisionsmedarbetare på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Annie

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Sprudlande, otålig och livsnjutare.
  • Motto?
    Våga för att vinna!
  • Välj en superkraft!
    Hade gärna kunnat klona mig, eller ha en pausknapp på alla andra utom mig själv. Då kan jag alltid ligga steget före!

Annie Nyblom

Revisionsmedarbetare

annie@sporrongeriksson.se
Lucas Langå, redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Lucas

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Strategisk, sportintresserad och lojal
  • Motto?
    Hakuna matata!
  • Go-to-låt?
    Stad i ljus - Tommy Körberg

Lucas Langå

Redovisningskonsult

lucas@sporrongeriksson.se
Olah Davidsson, redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Olah

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Lyhörd, rättskaffens och omtänksam.
  • Motto?
    Kunnskap är mackt!
  • Go-to-låt?
    Fade to black - Metallica, från 5:03 in i låten!

Olah Davidsson

Redovisningskonsult

olah@sporrongeriksson.se
Lina Collman, revisionsmedarbetare på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Lina

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Noggrann, analytisk och tålmodig.
  • Motto?
    Allt går om man vill!
  • Vad gör du en ledig dag?
    Spelar padel, hejar på barnen när de har fotbolls- eller innebandymatch, fixar i trädgården och avslutar kvällen med en god middag med familj och vänner.

Lina Collman

Revisionsmedarbetare

lina@sporrongeriksson.se
Anneli Helin Hansson, administration/Bolagsverket på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Anneli

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Positiv, omtänksam och lyhörd.
  • Medtag till öde ö?
    Båt och tändstickor.
  • Spirit animal?
    Giraff, åtminstone enligt någon på kontoret. Haha!

Anneli Helin Hansson

Administration/Bolagsverket

anneli@sporrongeriksson.se
Ulrika Fransson, redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Ulrika

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Effektiv, positiv och hönsmamma.
  • Motto?
    Ge inte upp!
  • Välj en superkraft!
    Att kunna förflytta mig genom tid och rum.

Ulrika Fransson

Redovisningskonsult

ulrika@sporrongeriksson.se

Tre snabba med Filip

Filip Christoffersson

Revisionsmedarbetare

filip@sporrongeriksson.se
Madlen Jaensson, redovisningskonsult på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Madlen

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Glad, social och finurlig.
  • Motto?
    Älska mig mest när jag förtjänar det minst för då behöver jag det bäst.
  • Nämn något på din bucketlist!
    Köpa en sommarstuga vid vattnet!

Madlen Jaensson

Redovisningskonsult

madlen@sporrongeriksson.se
Elisabeth Lydahl, revisionsmedarbetare på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Elisabeth

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Rak, optimistisk och ihärdig.
  • Motto?
    Kör i vind!
  • Pryl du inte kan leva utan?
    GPS då lokalsinnet = 0.

Elisabeth Lydahl

Revisionsmedarbetare

elisabeth@sporrongeriksson.se
Victor Ekerot, revisionsmedarbetare på Sporrong & Eriksson

Tre snabba med Victor

  • Beskriv dig själv med tre ord!
    Kreativ, ambitiös och mån om andra.
  • Motto?
    Som man bäddar får man ligga!
  • Go-to-låt?
    Don't stop believing - Journey.

Victor Ekerot

Revisionsmedarbetare

victor@sporrongeriksson.se